Blog > Komentarze do wpisu

Syr w zasmażce

Pewnie pomyślicie  że mam jakąś obsesję wobec "Imienia Róży", bo dziś trzeci już wpis na ten temat.  No ale jak można ominąć tak niesamowity przepis jak syr w zasmażce, podany przez nieszczęsnego mnicha Salvatora ( Salvator niestety bardzo źle skończył w powieści).
Sam przepis  na syr w zasmażce  brzmi niezwykle intrygująco  tyle że.... nie bardzo  wiadomo o  co chodzi :) Salvator to jakby uciekinier  z Wieży Babel bo mówił na raz wszystkimi znanymi sobie językami... Może ktoś pokusi się o odcyfrowania tej recepty???
Dodam  tylko, że za najlepsze tłumaczenie przewidziana jest nagroda w postaci winówki z Napa Valley :)


Oznajmiłem, że mój mistrz chciałby przeczytać pewne księgi w swojej celi i pragnie tamże spożyć posiłek.
— Robię — odparł Salvator — robię syr w zasmażce.
— Jak się to przyrządza?
Facilis. Weź el syr, który nie będzie zbyt stary ani zbyt nasolony, i pokrój na wąskie paski, kwadraty albo sicut zechcesz. Et postea położysz odrobinę butiero lub struclo fresco a` rechauffer sobre żar. A w to vamos a poner dwa plastry syra, a kiedy zmięknie, sucrum et cannella supra positurum du bis. I podawać natychmiast in tabula, gdyż należy spożywać todo gorący.
— Niechaj będzie syr w zasmażce — odparłem. A on zniknął w progu kuchni, mówiąc, bym zaczekał.
Przybył pół godziny później z talerzem pokrytym pianą. Zapach był przyjemny.
Zaniosłem posiłek Wilhelmowi. Zjedliśmy i wróciłem do mojej celi.


sobota, 03 października 2009, desmond108

Polecane wpisy

  • "Imię Róży"

    Napisana przez Umberto Eco powieść "Imię Róży" to książka absolutnie niezwykła, wywołująca ogromy przypływ adrenaliny i konsekwentnie budująca niepewność czyt

  • "Grek Zorba"

    Ostatni raz "Greka Zorbę" czytałem pewnie ze 20 lat temu i ogromnie żałuję, że powrót do tej lektury trwał aż tak długo. Powieść Nikosa Kazantzakisa należy do

  • "Pięć lat kacetu"

    Książka Stanisława Grzesiuka to opowieść wstrząsająca do głębi. Pokazuje ona jak kruchą cywilizację udało nam się stworzyć mimo tysięcy lat jej trwania. Oto jed

Komentarze
grazyna1961.only
2009/10/03 08:44:30
Sporo zrozumiałam, bo uczyłam się łaciny i francuskiego. Jak poproszę o pomoc córkę, która zna hiszpański, to przetłumaczę!
-
aga-aa
2009/10/03 08:46:16
nie wiem nie znam się, zarobiona jestem a syra smażonego nie jadam ;)
-
majazteca
2009/10/03 12:49:43
Swietny przepis! Wchodzi na stale do mojego menu :))

Kto mi go przetlumaczy??? :)))))
-
grazyna1961.only
2009/10/03 15:57:47
Już prawie skończyłam... Cierpliwości!
-
grazyna1961.only
2009/10/03 16:46:51
Desmond, gdzie mam umieścić tłumaczenie?
-
2009/10/03 19:57:52
Wygląda na to że jedyną osobą ktora jest w stanie przebrnąć przez ten starożytny przepis jest Grażyna! Grażynko - wstawiaj go tutaj - w komentarze :)) Sam jestem ogromnie ciekaw co to jest :)) Oczywiście wygrana jest Twoja i ogromnie się z tego cieszę :) Proszę tylko o krotkiego maila na : desmond108@gazeta.pl - bo nie wiem gdzie mam napisać zeby ustalić szczególy wysyłki winówki :)
Jeszcze raz dziekuje za podjecie wysiłku! Kolejna tajemnica Róży wyjaśniona :)
Maju - podziwiam entuzjazm!!! Skoro jednak smakowalo Wilhelmowi to chyba takie zle nie było.... Z drugiej jednak strony Wilhelm to Irlandczyk i chyba wyrafinwanego gustu kulinarnego nie miał :)
Aga - moze nie wiesz co tracisz :)) Już kabaret OTTO śpiewał że wszystko jest dobre ale jest najlepsze z zasmażką :)
-
grazyna1961.only
2009/10/03 21:10:48
"-Łatwo! Weź ser, który nie będzie zbyt stary ani zbyt nasolony, i pokrój na wąskie paski, kwadraty albo cokolwiek zechcesz. A później położysz odrobinę masła lub innego świeżego tłuszczu i rozgrzejesz na żarze. A w to zanurzysz dwa plastry syra, a kiedy zmięknie, cukru i cynamonu, ile ci się podoba. Podawać natychmiast do stołu, gdyż należy spożywać ten ser gorący."
Myślę, że chodzi raczej o ser biały, bo z cukrem i cynamonem... To żółty musiałby być bardzo łagodny. Jaki dokładnie ser - trudno mi powiedzieć!
-
aga-aa
2009/10/03 22:21:03
Gratki :)
-
2009/10/04 04:22:06
Fantastyczne!! Ogromnie się cieszę że przepis z tajemniczego klasztoru zostal rozwiklany. To doskonaly przykład na to jakim pisarzem jest Eco. W jego książkach jest wiele rozmaitych smaczków, zagadek, szarad i nigdy nie ma pewności, że odgadło się je wszytkie. Dlatego o jego powieściach mowi się jak o wielopoziomowych tortach, tyle że nigdy nie wiadomo ile jest tak naprawde poziomów. Przepis na syr w zasmażce jest tego przykladem. To pstryczek w nos dla każdego mądrali któremu wydaje się, że książka nie ma dla niego tajemnic. Nagle pojawia sie Salvator i językiem pogmatwanym jak jego życiorys opowiada o pewnej antycznej potrawie, ktora sama w sobie moglaby być doskonalym powodem do napisania następnej książki. Myśicie że przesadzam?? Ten cynamon przebyl długą drogę zanim posypano nim ten ser w alpejskim klasztorze. To wciąż czasy kiedy nawet pradziadka Magellana nie bylo na swiecie i tylko nieliczni mieli pojęcie o innych - poza Europą - lądach. Sam ser jest rownież interesujący i myślę, że do przepisu użyto czegoś na ksztalt łemkowskiej bryndzy...
Grażynce jeszcze raz dziękuję za odcyfrowanie średniowiecznej receptury - także dziękuję jej Córce, ktora użyczyla swoich jezykowych zdolności i z tego powodu do nagrody dokladam jeszcze jedną kalifornijską winówkę :) Mam nadzieję że bedzie smakować.
-
grazyna1961.only
2009/10/04 11:02:33
Cieszę się, że mogłam pomóc. I dziękuję za nagrodę!
-
2009/10/05 03:16:17
Grażynko - tu akurat cala przyjemność po mojej stronie :))) I to ja dziękuję :)
-
zawszepolka
2009/10/05 23:03:36
O rany a ja zawsze takie cuda przegapiam i po czasie się orietuje że jakiś konkurs był! :))
Grażynka - szacun :