Blog > Komentarze do wpisu

Proste wiejskie mądrości

Magazyn "Country Living" ("Życie na wsi") wydał w tym roku książkę, pt. "Simple Country Wisdom", co można przetłumaczyć jako "Proste wiejskie mądrości ". W książce można znaleźć kilkaset rad pomocnych  (być może) w codziennych czynnościach:  od zorganizowania kuchni, przez rady kulinarne a na pracach ogrodniczych skończywszy. Książka nawiązuje tym samym do starodawnych wiejskich kalendarzy, na których kartkach widniała nie tylko aktualna data, ale także szereg praktycznych rad pomagających w życiu w gospodarstwie.
"Proste, wiejskie mądrości" napisała Susan Waggoner, która pochodzi ze stanu Iowa i zna życie na wsi od podszewki. Pani Waggoner nie jest literacką nowicjuszką bo wydala już do tej pory szereg książek kulinarnych a także ma za  sobą (udane) próby powieściowe. Poniżej kilka rad znalezionych w książce. Wybrałem te, dotyczące chleba wierząc, że własnie one zainteresują najbardziej.

Najczęstszy błąd jaki  popełnia się przy pieczeniu chleba ma miejsce podczas zagniatania. Łatwo wtedy uznać, że ciasto jest zbyt klejące i dodając mąke aby to poprawić, powoduje się, że ciasto  staje  się ciężkie jak ołów.  Przekonałam się o tym na własnej skórze wiele  razy, by w końcu nauczyć się powstrzymywać impuls dodawania mąki. Cierpliwe zagniatanie likwiduje w końcu lepkość ciasta, ale trzeba na to poświęcić trochę czasu.


Jeśli chcecie upiec chleb o ładnej, chrupiącej skórce, spróbujcie  dać mniej drożdży co spowolni proces wyrastania ciasta. Zasada jaka tym rządzi to: zmniejszenie ilości drożdży o połowę dwukrotnie wydłuża czas wyrastania ciasta.


Aby chleb był upieczony równomiernie, trzeba go przekręcać w piekarniku podczas pieczenia.


Niełatwo jest ustalić moment w którym uznamy, że chleb można już wyjąć z piekarnika, zwlaszcza, że chleb chlebowi nierówny. Oczywiście nie jest to problem dla  osób z doświadczeniem, ale początkujący powinni zaopatrzyć się w termometr, którym mogą zmierzyć temperaturę wewnątrz chleba. Chleb, który chcemy aby był wewnątrz bardziej wilgotny powinien zanotować na termometrze temperaturę ok. 80
°C a chleb, który ma być chrupiący ok. 95°C.


Aby skórka była błyszcąca i chrupiąca, należy spryskiwać chleb wodą (za pomocą spryskiwacza do kwiatów) wiele razy podczas pieczenia. Mniej więcej  co 10-15 min.


Zawsze trzeba studzić chleb na kratce, dzięki czemu jego spód staje się chrupiący. Nie próbujcie też kroić chleba zanim nie wystygnie. Dopiero gdy będzie lekko ciepły, trzeba niezwłocznie odkroić kromkę, posmarować ją masłem lub położyć na niej plasterek czedaru i natychmiast zjeść. To najlepszy sposób aby móc  zbliżyć się do stanu zwanego nirwaną.


sobota, 26 września 2009, desmond108

Polecane wpisy

  • Ira Bykowa

    Po Annie Niemirowicz to kolejna utalentowana fotograficznie Rosjanka. Wiem o niej tylko tyle, że pochodzi z Moskwy, ale kiedy zobaczyłem jej martwe natury - wpa

  • Obrazki niedzielne

    Łaskawie słoneczną miałem niedzielę i kiedy siedziałem sobie rankiem na patio popijając kawę, coś zafurczało obok mnie w krzaku. Odwróciłem się i stanąlem oko w

  • Kołacze z Prague (Oklahoma)

    Przez stulecia potrawy w rozmaitych regionach swiata pozostawały niemalże w tej samej, niezmienionej formie. Powód tego był prosty. Ludzie przez całe swoje życi

Komentarze
Gość: dana z Leśnego Zakątka, *.aster.pl
2009/09/26 18:49:03
Piękny bochen chleba! a i rady warte przeczytania. Dotyczą chlebów na drożdżach jak i na zakwasie. Poczytanie o nich na innym blogu, sprawia, że stają się przypieczętowaniem tego, o czym już wiemy a jeśli nie, tym bardziej czytamy z zainteresowaniem.
Poproszę więcej :)
-
aga-aa
2009/09/26 21:34:16
co do lepkości i mąki też się o tym przekonałam :) o spryskiwaniu skórki też :) i o kratce ;p
ale już o skórce i drożdżach nie wiedziałam :)
ale ze mnie mądra bestia :)

a chlebek to Twoje dzieło?
-
2009/09/27 04:15:13
Pani Dano - jestem pewien , że te wszystkie "rady", to dla Pani nic nowego :))) Mimo to dziękuję za miłe słowa :)
Aga - Wiem wiem..... Jesteś Mądra Bestia :) A chleba sam nie upiekłem. W końcu muszę to zrobić. Nie mam nieśmialośći do pieczenia chleba tylko jakoś w czasie ciężko to sobie ułożyć...
-
szarlotek
2009/09/27 17:16:36
Kalendarze zdzieraki pamiętam z dzieciństwa, jak zaczytywałam się w te spodnie strony spędzając czas u babci. Obecnie ten rodzaj kalendarzy znowu staje się modny i bardzo łatwo można go nabyć już w październiku. Wszelkie porady dotyczące wypieku chleba są nieocenione i nawet jeżeli myśli się, że wie się już wszystko , to zawsze można dowiedzieć się czegoś zaskakującego albo czytając utrwalić sobie posiadaną wiedzę :) Czyżby szykował się cały cykl poświęcony pieczywu?
-
2009/09/28 05:41:10
Szarlotku - Cykl piekarniczy raczej nie ale cykl autorow książek kulinarnych chyba tak. Po to - żeby pokazac inne punkty widzenia albo punkty stycznie niezależnie od języka czy miejsca na globusie..
-
majazteca
2009/09/28 08:41:59
W domu moich rodzicow czesto wisial na scianie kalendarz dzialkowicza, na zmiane z kalendarzem zawierajacym przepisy kulinarne :)

Swietne porady dotyczace chleba. Szczegolnie podoba mi sie ta ostatnia zwiazana z jedzeniem :)
-
Gość: Olasz, *.dslaccess.co.uk
2009/09/28 22:55:12
Przypomina stare wersje "kalendarza domowego babci Aliny" :) Piekny bochenek, Twojego autorstwa? Nic tylko zeby w niego wbic!
-
2009/09/29 05:52:47
Maju - takie kalendarze mialy nawet swoją nazwę. Były to almanachy z ktorych można bylo dowiedzieć się masy rozmaitych , niekoniecznie powiązanych ze sobą rzeczy jak np. oblężenie Trembowli czy na następnej stronie rozmnażanie trzykrotki :)
Olasz - nie znam niestety tego kalendarza - ale dobrze wiedzieć, że taki istnieje to może kiedyś się zapoznam... A bochenek nie mój niestety...
-
Gość: Olasz, *.dslaccess.co.uk
2009/09/29 10:22:16
:) W takim razie skomplementuje zdjecie :) - bardzo ładne zrobiłeś :) Kalendarzem sluze jak tylko uda mi sie do Pl wrocic :)
-
vespertinee
2009/10/01 10:18:21
Ciekawa ksiażka, nie wiem, co w nich jest, ale lubię je czytać, mimo, ze nic potem z nich nie pamiętam...

Czytam komentarze i przypominam sobie te almanachy, moja babacia zawsze taki miała w kuchni. Ja też tai mam!
-
2009/10/02 05:34:23
Olasz - trzymam za slowo :)
Aniu - takie almanachy pokazują zwykle jak logiczny i poukładany jest nasz świat. Daje nam to poczucie spokoju i rownowagi a także świadomość że jesteśmy częścią procesu.
-
Gość: PJS, *.adsl.inetia.pl
2010/04/06 14:06:28
Chebek taki sobie, wygląda dość zakalcowato
-
Gość: Aneta WYKA, W-wa, *.home.aster.pl
2011/12/16 20:10:51
ZOBACZ TEŻ TO:
Biologiczna, kreatywna energia.

CHLEB TYPU KR-IRL. PODSTAWA TO; ENERGIA (ANTYCUKRZYCOWY). *****
1.TEMAT.
sandrarecho.pinger.pl/m/4500722

ENGLISH VERSION_______: www.instytutirl.com.pl/index9.php

Biologia, medycyna.
1.TEMAT./ + inne artykuły wg kolejności.

P. S. Przy CELIAKII nie dodajemy otrębów pszennych !!